Państwo podyktuje dumpingowe ceny najmu mieszkań. Czy konkurencja to wytrzymania?

Państwowy Fundusz Mieszkań na Wynajem ma oferować wynajmowane lokale nawet o 30 procent taniej od stawek rynkowych. Bank Gospodarstwa Krajowego przeznaczy na tę inicjatywę w najbliższych latach 5 mld zł. Całe budynki z przeznaczeniem lokali dla najemców mają być kupowane od deweloperów, albo w przypadku ich braku – budowane przez fundusz. Oznacza to, że na rynku pojawi się wkrótce duża i bardzo silna konkurencja. Czy pojedynczy wynajmujący taką konkurencję wytrzymają?

Z założenia wysokość czynszu takiego lokalu (o powierzchni 50 – 60 m kw.) ma być niższa od przeciętnej raty kredytu, oraz niższa od cen wynajmu na wolnym rynku.

Na początek mieszkania na wynajem od państwa mają się pojawić w największych miastach takich jak: Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Trójmiasto czy Łódź. Później oferta będzie rozszerzana. Jak zapowiadają przedstawiciele państwa i BGK, miesięczne czynsze w mieszkaniach oferowane w ramach funduszu będą niższe ponieważ, najem instytucjonalny da możliwość optymalizacji kosztów, przez dużą liczbę lokali i całych budynków na wynajem.

Z tego programu będzie mógł skorzystać każdy, kto udowodni, że ma wystarczające zarobki, by pokryć czynsz. Podpisując standardową umowę najmu, będzie musiał wpłacić również kaucję. Okres wynajmu  nie będzie mógł być krótszy niż rok, a dłuższy niż 10 lat. Nie będzie można kupić mieszkań na własność.

Czy drobni uczestnicy rynku najmu będą w stanie sprostać takiej konkurencji? Wygląda na to, że będą oni zmuszeni skorygować dotychczasowe ceny, zwłaszcza, że w obliczu negatywnych tendencji demograficznych, klientów i tak będzie ubywać.
A co z tymi, którzy dopiero planują wejść na ten rynek i kupić mieszkanie na kredyt z myślą o późniejszym wynajmie? BKG zapewnia, że cena najmu ma być niższa od średniej raty kredytu. Trzeba brać pod uwagę, że rywalizując z najmem instytucjonalnym inwestor będzie musiał znaleźć mieszkanie w dobrej lokalizacji i w standardzie co najmniej podobnym do mieszkań państwowych.

Wszystko to, plus negatywne tendencje demograficzne powoduje, że wielu uczestników rynku takiej konkurencji może nie wytrzymać.

Iwona Hryncewicz / Działa Analiz WGN

Inne w tej kategorii...